V pivnici som mal niekoľko rokov nepoužívaný starý analógový mixér Stanton RM-3S, tak som sa rozhodol s tým niečo urobiť. Pretože časy sa zmenili, už používam setup s dvoma gramofónmi (starý Vestax PDX2000) a MIDI mixák s dalšími MIDI kontrolérmi. Takže som sa rozhodol upraviť ho podľa aktuálnych potrieb – prerobiť ho na USB MIDI mix, aby sa dal použiť na pripojenie k počítaču a ovládal tak DJ softvér (v mojom prípade TRAKTOR)..

  1. Funkcie & MIDI maping
  2. Hardware
  3. Firmware
  4. Downloads

Funkcie & MIDI mapovanie

Pôvodná myšlienka bola zachovať všetky ovládacie prvky a funkcie úplne rovnaké ako na pôvodnom mixážnom pulte, len to previesť na MIDI. Pretože je niekoľko položiek, ktoré sú v novom USB MIDI koncepte nepoužiteľné (napr. mikrofónové vstupy), rozhodol som sa ich nahradiť niekoľkými užitočnými vecami, aby som dosiahol plnú kontrolu nad DJ softvérom (v mojom prípade TRAKTOR), ako je aj listovanie v zozname skladieb v knižnici .

Veľký mikrofónový vstup (XLR konektor) bol nahradený otočným enkodérom s možnosťou ho zatlačiť čím sa do aktuálneho Decku naloaduje vybraný Track. Otvor nižšie (jack vstup) bol tiež použitý pre dalšie tlačidlo v MIDI mapovaní pre TRAKTOR a funguje ako tkz. modifikátor (modifier) čo je vlastne taká shift funkcia podobne ako na klasickej klávesnici. V ďaka tomu môže mať každý ovládací prvok (tlačidlo, enkóder) viac funkcií.

MIDI Mapovanie ovládacích provkov na funkcie:

Conversion of old analog mixer to USB MIDI Dj mixe - MIDI mapping

Functionality:

Hardware

Odstránenie starého železa:

Rozhodol som sa úplne odstrániť staré DPS a vytvoriť si vlastné s primeranými rozmermi a rozložením, aby sa zmestili do pôvodnej skrinky a pasovali do vrchného panelu. Prvým krokom bolo odstránenie všetkých starých dielov, odpojenie všetkých dosiek plošných spojov a rozobratie mixéra na jednotlivé diely:

stanton rm3s disassembly

Vytvorenie nových prvkov:

Ďalším krokom bolo zmeranie pôvodného rozmiestnenia všetkých prvkov na hornom paneli (potenciometre, prepínače...) a návrh nových verzií originálnych DPS (dosiek s plošnými spojmi) a tiež niekoľkých úplne nových pre spomínaný enkóder pre výber trackov a tlačidlo shift (modifier). Následovala výroba. Nové DPS som navrhol v programe Eagle 7.2.0 a následne vyrobil prototypy fotometódou. Je potrebných niekoľko dosiek pre jednotlivé kanály a jedna hlavná / základová doska s mikrokontrolérom (PIC18F4550) na spracovanie signálov z dosiek kanálov a odosielanie USB-MIDI dát do počítača. Prvá bola základová doska a jedna doska pre jeden kanál pre ktoré som naprogramoval jednoduchý firmvér za účelom otestovania v minimálnej konfigurácii, predtým než sa pustím aj do ostatných častí hardwaru..

stanton rm3s pcb production

stanton rm3s pcb production

Prepoje a kabeláž:

Po úspešnom teste základnej dosky s pripojenou doskou prvého kanálu som vyrobil aj zvyšné DPS pre ostatné kanáli (2, 3, 4), LED VU meter, otočný enkoder a modifikačného (shift) tlačidla. Potom bolo treba všetko poprepájať, vytvoriť vodiče s koncovkami na jednoduché pripojenie / odpojenie jednotlivých dosiek v prípade opravi, či výmeny.

stanton rm3s wiring 03     

Predný panel:

Úprava predného panelu bola jednoduchá. Štvorcový otvor na mieste USB konektora do pôvodného panelu som vyrezal DREMELkou. Z priehladnej folie som vystrihol tvar predného panelu a prilepil ho na pôvodný panel. Potom som ho nastriekal na čierno a na koniec vyrezal otvor pre USB konektor skalpelom. Iba jednu vec som nechal na prednom paneli a to prípojné body pre uzemnenie a ich pripojenie k zemi základnej dosky (GND potenciál)

stanton rm3s pcb production

Gombíky:

Pôvodné gombíky boli dosť opotrebované a veľký gombík na otočný snímač bol sivej farby - tak som ich prestrekol.

stanton rm3s pcb production

Firmware

Ako už bolo spomenuté vyššie, "mozog" zodpovedný za spracovanie signálov a odosielanie MIDI dát cez USB do počítača je mikrokontrolér PIC 18F4550 od firmy Microchip. Na vývoj firmvéru používam MPLAB X IDE  (verzia 3.40 v tej dobe) a základný C kompilátor pre 8bitové mikrokontroléry rodiny XC8. Na ladenie a programovanie čipu PIC bol použitý programátor PICKIT3. USB MIDI rozhranie je vytvorené knižnicami Microchip pre aplikácie pre USB MIDI komunikáciu. Súvisiace súbory boli vytiahnuté z knižníc a zaradené do projektu, aby bola dosiahnutá prenosnosť projektu v rozsahu jedného priečinka bez potreby inštalácie MLA (knižníc). Stiahnutie projektu MPLAB je k dispozícii v sekcii na stiahnutie nižšie.

mplab X project screenshot

Downloads

eagle pcbEagle CAD File (schematic + PCB)

mplabX ideFirmware - Microchip MPLABX IDE

traktor MIDI mappingMIDI mapping for TRAKTOR 2